Prirodni med i njegov sastav

Med je prirodni pčelinji proizvod čija su lekovita svojstva poznata ljudima vekovima unazad.

Poslednjih godina sve više se vraćamo prirodi i koristimo pčelinje  proizvode kao što su propolis, polen, matična mleč ili pčelinji otrov.

Med nastaje kada pčele sakupljaju nektar sa cvetova. Ovaj  slatki, gusti i lepljivi proizvod poznat je po svojim lekovitim svojstvima. On je po svom sastavu  kompleksna smeša prirodnih sastojaka koju proizvode pčele. Glavni sastojci  su voda, šećeri (glukoza i fruktoza), vitamini, minerali, antioksidansi i enzimi.

Pored toga sadrži i male količine drugih supstanci poput aminokiselina, polifenola i flavonoida koji doprinose lekovitim svojstvima.

Na hemijski sastav  utiču karateristike medonosnog bilja sa pčelinje paše. Med se  razlikuje se i po gustini, boji, izgledu,   mirisu i ukusu. 

Vrste meda 

Najpoznatije vrste meda su bagremov, livadski, lipov, šumski, suncokretov, itd.

Bagremov je prozračan, svetlo bledozelene do svetložute boje, blagog ukusa i dugo ne kristališe.  Zbog smanjenog prisustva polena, koji nije poželjan zbog alergije, izuzetno je koristan u ishrani dece. Kako se  drvo bagrema ne tretira nikakvim hemijskim sredstvima, bagremov med je  izvorno čist i zdrav.  Ima nizak glikemijski indeks i mogu da ga koriste osobe sa povišenim šećerom u krvi. 

Livadski  potiče od više vrsta biljaka i može dosta da se razlikuje po boji, mirisu i ukusu. Boja mu varira  od žute do tamnožute, od svetlocrvene do crvene, a može da bude i tamnije boje.

Lipov je svetložute boje i  na ceni je zbog izvanrednog, prepoznatljivog mirisa i izraženog oštrog ukusa. Vremenom krupnozrnasto kristališe.

Šumski je jedan od tamnijih vrsta meda, oporog ukusa, ali je zbog visokog sadrzaja mineralnih materija veoma cenjen.  Koristi se za lecenje anemije upravo zbog velikog sadrzaja mineralnih materija. Manje je zastupljen  u prodaji  zbog manjeg prinosa.

Suncokretov je jedan od najbogatijih polenom. Može da bude maslinastožute do narandžaste boje. Kristališe  u sitne kristale, a kada se kasnije dekristališe postaje crvenkaste boje.

Pčele na ramu
Med se uzima plasticnom kašičicom
Pčelar pregleda ramove  u košnici
Pčela skuplja nektar

Med u ishrani

Lekoviite vrednosti meda se objašnjavaju prisustvom šećera, prisustvom polena i mleča u medu i uticajem antibiotika iz tela pčele.

Hranljivi sastojci  su od vitalnog značaja za održavanje zdravog imunološkog sistema, jačanje organizma i prevenciju bolesti.

Med se kao lek preporučuje ljudima svih doba – od beba do duboke starosti. Preporuka je da ga redovno koriste svi: odrasli, posebno kod velikih fizičkih naprora, sportisti, deca u periodu rasta i starije osobe.

Lekovita svojstva meda

Još informacijaMed je prirodni proizvod koji ima širok spektar primene za zdravlje i  lepotu. Njegova prirodna lekovita svojstva čine ga nezamenljivim sastojkom u tradicionalnoj medicini i kozmetici, a njegov ukus i slatkoća ga čine omiljenim dodatkom u jelima i napicima širom sveta.

Zahvaljujući bogatom sadržaju ugljenih hidrata predstavlja predstavlja važnu energetsku namirnicu u ishrani.  Sposobnost meda  da ublaži upale i borbu protiv bakterija čini ga efikasnim prirodnim lekom za različite zdravstvene tegobe.

Med se preporučuje kod sledećih bolesti: nesanice,  želudačno-stomačnih bolesti,  kolitisa, upale krajnika, bolesti jetre, bolesti disajnih puteva, neuroze srca, histerije,  išijasa i reumatizma, skleroze, tuberkoloze itd.

On se često koristi za ublažavanje simptoma gripa, prehlade, kašlja i grlobolje, kao i za zaceljivanje rana i opekotina na koži.

Med se preporučuje i bolesnicima sa srčanim nedostacima. On stimuliše srčani mišić i modifikuje ga u manjem ili većem stepenu.

Koristi se u kozmetičke svrhe zbog svojih hidratantnih i antioksidativnih svojstava. Med je sastojak u maskama za lice, balzamima za usne i kremama za negu kože, jer pruža hidrataciju i zaštitu od slobodnih radikala.

Uvek je važno koristiti prirodni, organski med kako bi se dobile maksimalne koristi od njegovih svojstava.

Saće iz koga curi med
med curi iz kašike u teglicu

Prirodni med

Svaki med je kvalitetan, ali je najvažnije da birate čist, domaći proizvod.

Koristite med redovno u vašoj ishrani i ubrzo ćete primetiti njegove koristi na organizam.

Uživajte u bogatom ukusu  i blagodetima koje daje i naravno, eksperimentišite sa različitim načinima njegove upotrebe!